Порядок вибору лікаря ПМД: законодавство і рекомендації МОЗ.
З квітня 2018 року кожен громадянин України має вибрати лікаря первинної медицини. Цей порядок визначений нормативними документами МОЗ України. Хоч обслуговування на нових засадах між пацієнтом та лікарем розпочнеться після укладання Декларації, вибір фахівця — перший крок до налагодження співпраці. Наприкінці березня 2018 року набув чинності наказ МОЗ України «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу» №503 від 19.03.2018 (надалі Наказ №503).
Дія наказу поширюється на усі медичні заклади та фізичних осіб-підприємців, що надають первинну медичну допомогу. Декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги — це документ, який підтверджує вибір пацієнтом лікаря первинної медичної допомоги (надалі ПМД). Уповноважена за укладення Декларації особа, визначена надавачем медичних послуг, несе особисту відповідальність за нерозголошення персональних даних пацієнтів, які укладають Декларацію.
Слід акцентувати увагу, що пацієнт може укласти Декларацію про вибір лікаря лише з одним лікарем. У будь-який момент пацієнт може змінити лікаря. Для цього йому потрібно лише укласти нову Декларацію. Пацієнт може також взагалі відмовитись від лікаря та не укладати Декларацію з жодним із них. Щоб реалізувати своє право він повинен подати заяву про припинення дії Декларації. У разі, якщо лікар уже уклав такі договори з двома тисячами осіб, пацієнт не може обрати цього лікаря. В такому випадку він може звернутись до Національної служби здоров’я за роз’ясненнями та допомогою у вирішенні питання.
Оформлення Декларації про вибір лікаря Декларацію про вибір лікаря може укласти сам пацієнт і його законний представник. Усі графи документа (окрім граф, які потребують внесення літер латинської абетки чи спеціальних символів) заповнюють українською мовою. Законодавство визначає два шляхи подачі Декларації: самостійно, через електронну систему охорони здоров’я; через звернення до надавача первинної медичної допомоги. У разі, коли пацієнт подає Декларацію самостійно, він зобов’язаний накласти на неї власний електронний підпис. Якщо ж у нього виникли труднощі з якогось питання укладання Декларації, за допомогою він може звернутись до уповноваженої особи надавача медичних послуг. Надавач медичних послуг зобов’язаний організувати процес оформлення Декларацій. З цією метою певного співробітника уповноважують приймати Декларації про вибір лікаря та реєструвати їх в електронній системі охорони здоров’я.